Güzelyurt-Lefke Turu

Kıbrıs’ın doğal güzellikleriyle saklı Güzelyurt ve Lefke bölgeleri, Kıbrıs’ın en büyük narinciye bahçelerine ev sahipliği yapar. Doğal güzelliklerin yanında, Makarios’un avukatı ve Orta Doğu’nun en büyük silah tüccarı İtalyan asıllı Rum olan Pablo Pavilides’in evi, dışarıdan hiç kimsenin göremediği ama içeriden her yerin göründüğü bir köşk olan Mavi Köşk, Kıbrıs’ta inşa edilen ilk kiliselerde olan Soli Bazilikası, Vuni Sarayı kalıntıları, St. Mamas İkon müzesi, görülmeye değer eşsiz güzellikler arasındadır.

Galeri

Tur İçeriği

Rum lider Makarios’un avukatı ve Orta Doğunun en büyük silah kaçakçısının evidir.

1974 yılından önce metropolit binası olarak kullanılan bina 1979 yılından beri Doğa ve Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Zemin katta Kıbrıs adasına has, çeşitli doldurulmuş hayvanlar sergilenmektedir. Üst katta ise arkeoloji salonları yer alır.

Güzelyurt (Morphou) kent merkezinde yer alan manastıra ait kilise orjinalde bir Bizans yapısı olup zaman içinde birçok değişiklik geçirmiş ve son halini 18. yüzyılda almıştır.

Bazilikanın, Kıbrıs’ta inşa edilen ilk kiliselerden biri olduğu ve 4. yy’ın 2. yarısında yapıldığı bilinmektedir. 5. ve 6. yy’da genişletilmesine rağmen, 7. yy’daki Arap akını ile tahrip olmuştur. Üç kapılı bir girişi olan kilisenin, dört yanı sütunlarla çevrili ve çeşmeli bir avlusu vardır.

Karaoğlanoğlu Şehitliği, Kıbrıs Harekâtı sonucunda şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin (subay, astsubay, erbaş ve erler) anısına Türkiye tarafından yapılan Girne’deki mezarlık.

Kıbrıs’ta ayrıcalıklı bir yere sahip olan Vuni (Vouni) Sarayı tarihin ve doğanın buluştuğu eşsiz bir yerdir. 2500 yıllık gizemli tarihi, dağ ve deniz manzarasıyla 267 metre yüksekliğe kurulan Vuni Sarayı’nı her yaş grubundan insanın görmesi gerekir.

Lefke kasabasının muhteşem doğası ve kasabanın rengi olan portakal bahçelerini görme imkanı sunuyoruz.