Beşparmak-Girne Turu

Beşparmak dağlarının eteklerine kurulmuş, gotik sanatının eşsiz örneklerini barındıran, Fransızca’da Barış Manastırı anlamına gelen Bellapais Manastırı, Beşparmak dağları üzerine kurulmuş üç büyük kuleden en batıda yer alan St. Hilarion Kalesi, Kıbrıs Barış Harekatı’nın başlangıç noktası olan Çıkartma Plajı, ilginç mimari yapıya sahip, Makarios’un avukatı ve Orta Doğu’nun en büyük silah tüccarı İtalyan asıllı Rum olan Pablo Pavilides’in evi , dışarıdan hiç kimsenin göremediği ama içeriden her yerin göründüğü bir köşk olan Mavi Köşk. Tüm bu güzellikleri sizlere Beşparmak gezimizle sunuyoruz.

Galeri

Tur İçeriği

Bellapais ya da bugünkü adıyla Beylerbeyi Köyü limon ve nar ağaçları arasında küçük bir Akdeniz köyüdür.

Bellapais Manastırı, Kıbrıs’ın Bellabayıs köyünde bulunan tarihi bir manastır.MS 12. yüzyılda Roma döneminde inşa edilmiştir. Girne şehir merkezine yaklaşık 40 dakika mesafede Beşparmak dağlarının eteklerinde yeralır.

Saint Hilarion Kalesi, Sent Hilaryon kalesi, Aziz Hilaryon kalesi (St.Hilarion), Beşparmak dağları üzerinde kurulan üç kaleden en batıda yer alanıdır. Ada halkını olası Arap akınlarına karşı korumak ve muhtemel sardırılara karşı uyarmak amacıyla inşa edilmiştir. Denizden 700 metre yükseklikte oldukça sarp iki tepe üzerine kurulmuştur.

Girne Yat Limanı’nda günün yorgunulugunu atarken kahvenizi içebileceğiniz küçük bir kaçamak imkanı sizleri bekliyor.

Karaoğlanoğlu Şehitliği, Kıbrıs Harekâtı sonucunda şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin (subay, astsubay, erbaş ve erler) anısına Türkiye tarafından yapılan Girne’deki mezarlık.

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’’nın Başlangıç Noktasıdır.

KKTC’de, 20 Temmuz Barış Harekatı’nda Türk ordusunun adaya denizden ayak bastığı yerdir.

Rum lider Makarios’un avukatı ve Orta Doğunun en büyük silah kaçakçısının evidir.